Inför V75

Mot hemmabanan Jägersro där vi ser fram emot en högintressant Müllers Memorial, där en toppformad fux utmanas av elva topphästar. Utöver det är det sex något vidöppna lopp där jag hittar en stark favorit och en chans.

V75-cirkusen reser alltså ner hit till mitt Malmö. Jägersro försöker göra sitt för att locka besökare.

De mer eller mindre slår sig på bröstet och fylls av stolthet när deras klipp inför omgången är att en bricka med korv, mos och sallad inklusive dryck till lördag endast kostar 89 kronor. Ordinarie pris på kalaset är egentligen 106 kronor.

Jag trodde först det var ett skämt, men sedan kom jag på. Det är ju så verkligheten ser ut. 
Jag har ingen stenkoll på övriga banors prissättning vad gäller mat och dryck, men är där någonting Jägersro alltid varit helt offside kring så är det just det här. Utan att förstå det själva.
Egentligen orkar jag inte älta det fler gånger. Jag har påtalat det flera, flera, flera gånger om att mat och dryck-priserna är ett enda stort rån.

Under tiden tv-upplevelsen blir bättre och bättre står banan där med sina puckade prissättningar och förväntar sig att upplevelsen blir bättre på den föråldrade banan istället för den sköna tv-soffan.
—–
Tisdagen blev väl på ett sätt en ganska tråkig trav-dag för oss alla.
Stjärnstoet Your Highness lämnar Ulf Stenströmer och flyttar ner till Fabrice Souloy. Stenströmer uttryckte sin besvikelse, men förstod även att det är så här verkligheten ser ut och det han fullt rätt i.
Lika rätt är det så klart att han är besviken. Man såg i ögonen på honom hur mycket hästen betydde för både han själv, men även för stallet.
Nu blev 2015 året där ögonstenen Noras Bean slutade och där Your Highness försvann ner till Frankrike.
Är däremot helt övertygad om att stall Stenströmer fortsatt kommer vara framgångsrikt. Så visst vänder det.

Det andra tråkiga beskedet vi fick höra under tisdagen var Lannem Silje som fått gaffelbandskada. Nu gör hon hästar som Sebastian K. och Ready for More ”sällskap” vad gäller gaffelbandsskador.
—–
Någonstans är det ju faktiskt lite roligt att ATG pungar ut pengar för att sponsra SHL och synas på isen där, samtidigt som de har en tillsammans-sida som strular mer än den fungerar.
—–
Bold Eagle var en ren njutning att skåda. Nu hoppas jag hästen tar sig upp till Sverige.
—–
V75-omgången:
V75-1
Här tror jag på en tämligen odramatisk historia. 6 Shadow Woodland lär i tidigt skede kunna ta sig till ledningen och väl där är loppet över. Inleder med singelstreck.

V75-2
Fortsätter singelstrecka, om än lite mer chansartat den här gången.
7 Idi är en hsät jag följt väldigt länge och är en häst jag framförallt fick upp ögonen för än mer när den gick till Tomas Malmqvist.
I nya regin har hästen varit kanonbra och varit lite av en följetong på mina spel-lappar. Senast segrade hästen och här selas den ut med kanonform.

Trots det tråkiga utgångsläget långt ut på vingen är jag stensäker på att hästen gör upp om segern ändå. Jag chansspikar.

V75-3
Oktoberstayern, visst är det skoj med dessa 3140-meterloppen!?
Spontant när jag kollar in loppet ser det vidöppet ut där förstahästen är 2 United K.K.knappt före 14 Alkalizer Am. Den danske derbydeltagaren har vunnit åtta av sexton lopp i år och går han bara iväg bra i voltstarten lär han få bestämma där framme länge. Alkalizer Am har nu fått ett lopp i kroppen och hade omöjlig motståndare senast (Sauveur). Kan mycket väl runda fältet och krossa alla.
Connie Lugauer selar ut 5 Brediabliks G.T., en stark femåring Lugauer håller högt. Dansken, 10 Rocky Egedal, även den given på garderingen. Två raka segrar och stormtrivs över distansen. 9 Danne Edel trivs på Jägersro och med distansen. 15 Djali Boko svårbedömd, men kapacitetmässigt vet vi vad hästen kan. Slutligen även 4 Speedy Sus som blir alltför underskattad av spelarna verkar det som.

V75-4
Stolopp med fjorton startande (i skrivande stund). Bäddat för skräll, alltså.
12 Staro Hollywood tycker jag sett fin ut, glöm galoppen senast. Bästa hästen i fältet här och tar ner många. 6 Staro Happy Hour barfota fram här och går iväg bra från springspåret, räknas tidigt samtidigt med 7 Blue Tee. Jocke Lövgrens, 9 Science Brodda, var helt okej senast och har mycket mer att ge. 3 Teyla kuskförstärkt, 13 Elvira Diablo kommer med på stora garderingen. Loppets varning och skräll är 15 Vacation Silvio. Dags att vinna nu!

V75-5
Jeppe Juel med 5 Kax The Flax är givna favoriten här. Kan bli svårslagen, rent av. 2 Pharaon Face lär Adrian Kolgjini satsa för att nå ledningen med, ska bli intressant att se vad den kan leverera här.
En jag har lite känsla för som det kan vara dags för är 6 Editor Boko. 7 Quintessensevinner snart och en häst som jag tror slutar långt framme är 4 Unity Knick.

V75-6
Här tror jag 1 Takethem vinner. Det här är en topphäst jag verkligen tycker om och det enda som är emot honom är ifall han blir instängd. Jag tror inte det och det här är min vinnare i loppet, med all respekt för framförallt 4 Scellino Luis givetvis.

V75-7
Müllers Memorial och den givne förstahästen för mig är så klart 5 Alfas da Vinci som svarade för en bländande insats senast. Trodde på hästen i SM och singlade honom och hästen svarade med att visa upp toppform. Kan mycket väl bli repris här, men garderingen lockade mig för mycket. Bakom honom är det vidöppet och procenten väldigt låga.
12 Delicious har tråkigt utgångsläge men gör inte så mycket över 2640 meter. Örjan Kihlström sitter lugnt i vagnen och blåser till sista 400m? 10 Global Money var bra i SM och räknas även här. 3 Calvin Borel ska bli spännande, en högkapabel och stark häst. 4 Oliver Kronos lär Carl Johan Jepson vara snäll med här, men tror definitivt hästen är bra nog att skrälla här. 11 Backfire varit okej på slutet, men inte mer. Kommer med på garderingen, vet hur bra hon kan vara och ska bli intressant att se från bakspår den här gången.
Slutligen även 1 Dreams Take Time som svarade för en fin avslutning senast och det ser ut som att hästen är på väg upp i form i nya regin.

Systemet:

V75-1: 6 Shadow Woodland
V75-2: 7 Idi
V75-3: 2, 14, 5, 10, 9, 15, 4
V75-4: 12, 6, 7, 9, 3, 13, 15
V75-5: 5, 2, 6, 7, 4
V75-6: 1 Takethem
V75-7: 5, 12, 10, 3, 4, 11, 6, 1
Martin Engström. – http://engstromstankar.com/