En högklassig V75 omgång står för dörren nu på lördag. Två världsstjärnor i form av Delicious U.S. och Nuncio kommer till start och bägge är självklara och givna singelstreck. Jag har några intressanta skrälldrag att bjuda på som gör att utdelningen ändå kan bli bra trots nämnda storfavoriter.
V75-1 Bronsdivisionsfinalen
Med fem hästar streckade överlever man den inledande avdelningen. 2 Takethem blir motiverad favorit efter den senaste insatsen. Då krossade han Scellino Luis från “dödens” och svarade ärligt till slut när han blev utmanad. Perfekt startspår nu men det är risk för tung resa även den här gången och med tuffare motstånd garderar jag. 10 Napoleon C.D. var den som gav Takethem en match till slut förra gången och han är förste utmanare nu. Tränar fortsatt bra och lär vara vassare nu med ännu ett lopp i kroppen. 5 Global Patriot är mitt spetsbud i loppet. Det här är en häst som sällan eller aldrig svarar för ett dåligt lopp och från ledningen blir han inte lätt att plocka ned för konkurrenterna. 4 Usain Henna vek ned sig lite för lätt i lördags för att få godkänt. Men man ska komma ihåg att ingen häst vann från ledningen den dagen. Var grymt bra innan dess och är han lika bra som vid försökssegern är han med och gör upp om segern även på lördag. 1 Mr Vox slog en så pass bra häst som Kadett C.D. i lördags och visade fortsatt toppform. Smyger med på innerspår här och om luckan uppenbarar sig kan han spurta till vinst.
V75-2 Klass II final
Här spikar jag 6 Quintessense. Senast på Jägersro “bombade” Flemming Jensen framåt direkt och vann enkelt och såg i princip okörd ut i mål. Det lär bli full fart framåt även den här gången och trots medeldistans får motståndarna svårt att hänga med “Isemannen” till slut. Blir knappast favorit vilket jag tackar för. Hela vägen!
V75-3 “Silverhästen”
Gulddivisionsfinalen är klart bra och det finns en häst som är minst en klass bättre än övriga. Den jag menar är såklart 8 Delicious U.S. Hon kördes fram utvändigt ledaren senast efter två månaders tävlingsfrånvaro och bara vann! Intrycket var inget annat än strålande och Örjan Kihlström kan lägga upp taktiken lite som han vill idag. Är hästen bara hälften så bra som senast vinner hon oavsett löpningsförlopp.
V75-4 Diamantstoet final
Många om budet i dagens kanske mest öppna lopp. Jag streckar tio hästar men den som har råd helgarderar! 10 Seattle Zet får tipset av mig. Hon vann tämligen enkelt från ledningen senast och tränar fortsatt bra inför lördagens uppgift. Hon fungerar lika bra bakifrån enligt stallet och hon får tipset men det saknas inte motstånd! 14 Joy Ribb låter det uppåt på och nu blir det optimal balans till skillnad från senast. Hon var bra vid vinsten under Kriteriehelgen och är knappast sämre nu. 1 Quantum Gliding är loppets trolige spetshäst. Hästen vann säkert senast efter en paus och tränarbyte. Kommer vara ännu bättre nu och från spets är det god vinstchans. 7 Mammas Syster är mycket bättre än resultatraden ger sken av. Per Linderoth lär ladda för att komma till sargen och hon kan skrälla om det stämmer fullt ut med positionerna. 8 Stepping For Money har fått ett lopp i kroppen efter en tids frånvaro och tränaren låter optimistisk. Får en “smygare” här och skulle hon vara som i fornstora dagar kan hon absolut vinna! 15 Felicia V.E. har ett lite chansartat läge med bakspår på tillägg. Formen är så bra den kan vara och hon gjorde sitt livs lopp senast enligt Peter Untersteiner. Farlig att nonchalera! 2 Legoholm Zon kommer från Sofia Aronssons formstall och är bara på det ett givet streck. 12 Beverly Boulevard är i fortsatt bra form och har visat tidigare att hon duger gott i dessa sammanhang. 13 Grace From Above fick sen lucka senast och avslutade bra. Kan räcka med tanke på formintrycket från senast. 11 Loke Chibabba har mött flera av dagens konkurrenter på slutet och gjort det bra. Kan vinna med maxklaff.
V75-5 Solvalla Grand Prix
Utan tvekan finns bästa spiken i omgången här. 5 Nuncio var tillbaka i gott slag igen vid BC segern i söndags. Känslan är att han kommer vara ännu bättre nu och motståndet nu är likvärdigt det i söndags. Hur Stefan Melander än lägger upp det taktiska är det spel mot ett mål. Bara att spika, luta sig tillbaka och njuta av uppvisningen!
V75-6 Klass I final
Fyra streck bör räcka här. 12 Fossens Bonus hade varit en bra spik från ett annat utgångsläge. Nu är det “bara” bra vinstchans för tolftespår har sänkt bättre hästar än den här. Det här är dock en riktig “stenkross” som kan vinna ändå men det kan bli långt fram. 5 Victorious Star såg jättefin ut vid segern senast. “Connie” lär ladda för ledningen och når han dit utan att det kostar alltför mycket är det fin vinstchans. 6 Total Value imponerade så smått när han vann på Åby. Hästen klarar tuffa upplägg och är bra för klassen, räknas tidigt! 11 Balero Mearas blev allt fel för senast med en omstart och han blev het och ödslade bort alla krafter innan loppet. Var bra vid segern innan det och satt fast i finalerna under Kriteriehelgen. Att han duger här är jag helt säker på men läget grusar en del. Han får ändå plats på min kupong.
V75-7 Silverdivisionsfinalen
Jag tar sex hästar i den avslutande avdelningen. Det räcker mer än väl! 4 Sauveur är svår att gå emot och han är den givna tipsettan. Han klarar alla typer av löpningsförlopp och finns med stor sannolikhet med på målfotot även den här gången. Men man måste prova att fälla någon storfavorit och jag garderar. Först och främst med 7 Shadow Woodland som förhoppningsvis når ledningen. I den positionen säljer han sig dyrt och blir det inte våldsamt tempo under vägs är han kapabel nog att vinna. 6 Venkatesh går inte att lämna utanför systemet. Han blandar och ger i prestationerna men har han en bra dag är han en självklar vinstkandidat. 3 Speed Delicious “vann” klungspurten bakom Sauveur i Örebro. “Bergharns” häst är på väg uppåt i form och med klaff på allt är det inte omöjligt att han kan skrälla. 10 Huge Star låter Veijo Heiskanen nöjd med och det här är en riktigt bra häst då allt stämmer till 100%. 12 Ni Talar Bra Latin är en klasshäst som måste tas på allvar trots det tråkiga utgångsläget. Skulle det bli “överpace” på loppet är jag inte främmande för att Petri Puros häst blåser ned allt till slut!
Så ser jag på lördagens härliga V75 omgång. Streckar du hästarna jag nämnt i fet stil i texten ovan blir det 1200 rader som kostar 600 kronor att lämna in. Själv kommer jag att bevittna tävlingarna på plats den här lördagen. Vi kanske ses på Solvalla? Lycka till med streckandet och trevlig helg!