V75 – 1, volt 2140 m
Här väljer jag bara att ta med 3 hästar och det räcker . Var inne ett tag på att spika redan från början men jag är rädd att det slut står mellan dessa 3 hästar till slut.
1 Diggers Elias kan vara snabb ut och då blir det spets, kanske blir norskt huvudlag. Verkar gilla distansen också. 9 O.P.Q.C är fromstark och har en vass avslutning gillar också distansen.
11 TACK WEE Ny kusk och är med där framme på en gång, van med hårt motstånd.
V75 – 2, volt 3140 m
Jag garderar upp detta lopp som är lite klurigt med 6 hästar.
1 MATCHMAKER AS gikllar distansen och har vunnit tidigare på långt får han även spets så blir han svårslagen. 3 Swing Kronos ska inte glömmas bort har två segerar med Christoffer av tre och kan skrälla här.
7 Green Bax Gör sin första start på distansen och med Örjan kan den slå till på första försöket. 9 El Cantante verkar gilla distansen och är med där framme. 11 Paparazzi M. är vass på speed med ett frågetecken på den senste starten. Men hästen kan mycket när den är som bäst och kan skrälla här.
15 Rapide Du Pommeau gillar visserligen inte volt start men är bästa hästen i lopper anser jag.
V75 – 3, Auto 2140 m.
Jag gardera upp gulddivisionen med 7 hästar. Här ser det ut som att det blir skräll då det är många bra hästar med.
1 Spring Erom går bra varje gång och med lite tur kan hästen vara med bland de främsta bär tas med. 2 Obi Wan har nu fått ett lopp i kroppen och bra form och ett perfekt läge. 3 Food Money är väl en riktig sago häst kan mycket väl vinna igen och blir svårslagen. 5 Kalle Blir bätte och bättre och slår till när som helst med seger.
6 Nothing But Class har två lopp i kropen efter vila och fromen är bra, är med långt framme. 9 Nahar får man inte glömma bort trots raden kan mycket när hästen vill och ska vara med egentligen bästa hästen i loppet. 10 Je T’aime Express är bättre än någonsin just nu och här kan det bli en skräll med rätt resa.
V75 – 4, volt 2640 m.
Här väljer jag att spika 11 Makin It Easy fastnade med krafter kvar senast men här ifrån kan hsäten smygga med och få en perfekt resa och är först över mållinjen.
V75- 5, ,auto 2640 m.
Här är bästa spiken i dagen tväling. 1 Say That Again blir mycket svårslagen. Jag ser inegn annan som ska lyckas ta detta.
V75 – 6, auto 1640 m.
Ett öppet lopp och 8 hästar bör räcka här. 1 Elita M.I Riskerar att bli instängd men löser det sig så kan hon vara en av tre. 2 Max Not Sand ska med för er som letar efter skrällen ett plus om det blir ett överspace. 4 Helga Palema är med i segerstriden kör eventuellet jänkarvagn. 6 Let It HAPPEN ny kusk och trivs på kort.
7 Officer C.D spåret kan ställa till det och har inte start på ett tag men ska ändå räknas. 9 Mellby Ciceron Hopaps på ett högt tempo då är det en fördel. 10 Digital Archive har vunnit billigare lopp men ser riktigt bra ut och är en av alla som har en chans.
11 Play It Diablo fomen är bra och distansen gilalr hästen det är läget somkan ställa till det en rolig häst att ha med.
V75 – 7, auto 1640 m.
fyra hästar bär räcka här. 1 October Kronos bästa hästen i loppet laddar för spets. 2 Mr Vox här kan det bli körningn mellan 1 och 2 och Mr Vox kan överta ledningen.
4 Bergshults Leffe är som bästa i rygg och kan smyga med, är en intressant häst. 6 Order Bu Kepper fomen är bra och kan ta ner många till slut.
System förslag V75 Axevalla.
Avd 1: 1-9-11 (R 4-5)
Avd 2: 1-3-7-9-11-15 (R 4-2)
Avd 3: 1-2-3-5-6-9-10 (R 7-12)
Avd 4: 11 (R 14-3)
Avd 5: 1 (R 5-7)
Avd 6: 1-2-4-6-7-9-10-11 (R 8-5)
Avd 7: 1-2-4-6 (R 9-12)
4032 rader – 2016 kronor