Torsdagens V64-omgång avgörs på Åby. Inget konstigt med det egentligen, men det här är en riktig superdag med kval till både Kungapokalen och Drottningens Pokal. Det här är en av de dagarna jag längtar mest till under hela året! Toppsport rakt igenom, och spelet är egentligen av sekundär betydelse en sån här dag. Men jag provar ändå, trots att det riskerar bli bottenutdelning. Förutsättningarna i kvalen är enkla, de tre första går till final. Men det är ändå viktigt att vinna kvalet, eftersom man då får ett bättre spår finalen…
V64-1:
Redan i den första avdelningen dyker en av förhandsfavoriterna till slutsegern upp, 7 Rolex Bigi. Han har sett fullständigt lysande ut i år och med två lopp i kroppen är han nära toppformen. Jag har svårt att se honom förlora detta och spikar utan att tveka.
Rank: 7, 9, 5, 11, 8, 10, 6, 4, 3, 1, 2
V64-2:
1 Mellby Briolett hade ett makalöst fjolår, men har inte hunnit rosa marknaden än i år. Senast satt hon fast lite för länge och fick fritt med 70 meter kvar. Hann inte accelerera då men såg riktigt fin ut. Har ett bra läge här då hon är snabb ut, men kommer nog att släppa ledningen. Men på Åby finns det ju open stretch och jag tror hon blåser ner alla till slut via den vägen. Spik!
Rank: 1, 9, 2, 7, 5, 10, 11, 8, 4, 3, 6
V64-3:
Kvällens mest öppna lopp där näst intill ingen är chanslös. Tipsettan går till 11 Tumble Dust som satt fast med allt sparat i årsdebuten senast. Såg mycket fin ut och lär vara kraftigt förbättrad med det loppet i kroppen. Har en vass avslutning och kan blåsa ner alla. 3 Reckless avslutade bra senast och har formen fortsatt på topp. Goop vågar ladda lite mer med honom från start nu och blir det spets kan han bli svårfångad. Med i segerstriden igen. 1 Cool Keeper gjorde det bra senast och såg fin ut. Har ett fint smygläge här och är med och krigar om segern. 2 Bearhawaii kom aldrig in i loppet senast men gick en vass trudelutt till slut och håller formen. Kan få en fin resa här och är med där framme igen. 9 New Moon Face slog till med banrekord på Åby förra året (13,4/2140a), men har inte tjänat en krona efter det. Han är besvärlig att få runt felfri, men kapacitet finns i överflöd. Får han för sig att trava hela vägen så vinner han detta lätt, så bra är han! 8 Dakota Chip gjorde årsdebut senast och fick en fin resa. Snubblade dock till i utgången av sista kurvan och galopperade bort sig. Han har bra fart för klassen när det stämmer för honom och man ska inte räkna bort honom. 10 Drogba Bob är i bra form och har sett fin ut på slutet. Har en vass avslutning och med en smygresa är det inte helt omöjligt att han kan hinna fram till seger. 5 Jarl Af Solnäs var smällfin senast då han dansade undan från ledningen. Han är mycket startsnabb och skulle han hitta till spets igen så kan han hålla undan trots att det är tuffare emot idag. 7 Tiberius F gick i dödens hela vägen senast och höll ganska bra. Kan skrälla med en smygresa. 6 Love Dancer satt fast med en del sparat senast. Är lite trög av sig och tar inte alltid ut sig för fullt. Kan skrälla med lite flyt på vägen. 4 Djali Boko blev störd till galopp när man svängde in på upploppet senast och är fortfarande svårbedömd formmässigt. Är egentligen bäst på kort distans och får nog svårt att hävda sig här.
Rank: 11, 3, 1, 2, 9, 8, 10, 5, 7, 6, 4
V64-4:
6 Sally Hill är i kanonform men borde ha hållt undan från ledningen senast. Nu åkte hon dit mot en smygkörd och man kan sätta lite frågetecken för skallen till slut. Hon får dock en chans till av mig då jag tror att hon tar ledningen här och då ska hon ha en bra segerchans. Chansspikas!
Rank: 6, 2, 1, 9, 5, 8, 10, 3, 7, 11, 4
V64-5:
6 Amazing Man gick ett vasst slutvarv i årsdebuten senast och lär knappast vara sämre nu. Visade förra året att han tillhör kulltoppen och kör bara Veijo i tid så är han med i segerstriden här. 3 Rosso Pomodoro fick segerraden bruten senast men gjorde ett kanonlopp ändå. Han kan öppna snabbt och kommer han till ledningen säljer han sig dyrt. Med i striden igen. 2 Tycoon Conway Hall är en bra häst som gick riktigt bra senast. Dödens sista varvet men åkte dit mot en smygkörd via open stretch. Har en vass avslutning och hög kapacitet och ska inte nonchaleras. 5 Jonesy gjorde årsdebut senast och avslutade klart bra efter en snäll resa. Går framåt med det loppet i kroppen och är inte helt borta här. 9 Dante Boko var bra senast i Norge från ledningen. Går hyggligt bakifrån och med lite flyt på vägen kan han hinna fram till slut.
Rank: 6, 3, 2, 5, 9, 4, 8, 11, 10, 1, 7
V64-6:
9 Ruhuna Tea fungerade inte i kurvorna senast och galopperade till slut i sista sväng. Har visat fantastisk kapacitet innan och har en sylvass speed. Fungerar han igen är han med i segerstriden. 10 Bear Dancer hade pausat inför senast och inledde med en galopp i första kurvan. Reparerade den på ett bra sätt och avslutade bra. Lär gå framåt med det loppet i sig och går inte att räkna bort helt. 1 Boys Going In hoppade bort sig i Norge senast, men är normalt sett säker på benen. Har en sylvass avslutning och med ett lopp i rygg på ledaren kan han kanske blåsa ner de invändigt till slut. 11 Windson Yankee har hittat stilen på allvar i år och ser mycket fin ut. Tuffare emot ikväll, men han har en sylvass avslutning och är inte helt borta.
Rank: 9, 10, 1, 11, 2, 8, 6, 7, 4
V64-systemet:
1) 7 Rolex Bigi (9-5)
2) 1 Mellby Briolett (9-2)
3) Alla 11 startande (11-3)
4) 6 Sally Hill (2-1)
5) 6,3,2,5,9 (4-8)
6) 9,10,1,11 (2-8)
220 rader/kronor
Lycka till!