Dagens Dubbel 20/12 Åby

Torsdagens V65- och DD-omgång avgörs på Åby. Det är ganska så bra klass på loppen, och det ser inte helt lättlöst ut. Jag håller mig till DD ikväll, och så här löser jag de loppen:

 

DD-1:

9 Kipling Face har hittat stilen på allvar och var riktigt fin vid segern senast. Skuttar och far ibland men när han håller sig på benen är han riktigt vass. Gillar kvällens distans, och felfri är han med i segerstriden. Går dock inte att lita på helt och ska garderas. 4 Orange Avenue behövde loppet senast och ska inte bedömas på det. Har en vass avslutning och med en smygare så är han med i segerstriden igen. 1 L’Heritier har inte fått till det på länge, men visade lite gryende form senast. Har ett bra läge här och med ett rygglopp kan han avsluta riktigt vasst till slut. Luring på läget! 12 Cut har gjort några bra prestationer i år och gillar distansen. Ska smyga med i det längsta, men är ändå inte helt avsågad.

Rank: 9, 4, 1, 12, 11, 8, 6, 10, 2, 7, 5, 3

 

DD-2:

8 Jaguar Broline gick i dödens större delen av loppet senast och gjorde en ruskigt bra insats. Var inte riktigt körbar över upploppet och det var nog segern som rök då. Har ett bökigt läge här, men lär köras offensivt då han är urstark och tål tuffa upplägg. Distansen passar bra och jag tror han krossar alla från dödens ikväll. Spik!

Rank: 8, 2, 7, 9, 10, 11, 3, 1, 6, 4, 12

 

DD-systemet ser därmed ut så här:

1) 9 Kipling Face, 4 Orange Avenue, 1 L’Heritier, 12 Cut

2) 8 Jaguar Broline

4 rader x valfri insats

 

Lycka till!