Inför V75

Storhelg på Solvalla med treåringarna i centrum under söndagen. På lördagen däremot har vi först V75-finaler. Omgången håller både en hög och halvljummen klass och vi inleder med Stoeliten där det kan bli rejäl fartfest. Reijo Liljendahl selar ut två vinstbud!

Härliga kriteriehelgen!
Definitivt en höjdpunkt på travåret där vi underhålls av finalomgång och framtidsstjärnor.

Vid mina besök under kriteriehelgen minns jag än idag den som oerhört trevlig och på något sätt personlig.
Det var inte alls samma hets och trängsel som till exempel Elitloppshelgen. Lagom med folk där man i lugn och ro kunde njuta av travloppen utan en massa coverband och vidrigt onyktra ”pack”.

Låt hoppas även Solvalla får dit publiken helgen förtjänar. Förra årets finaldag dök där upp runt 4 500 åskådare (trots framförallt högklassig Bronsdivision), samt 3 700 under söndagen.
Det är knappast siffror man kan skryta med när det ska vara tal om storhelg.
—–
Något som upprört och som man knappast gått miste om att höra är incidenten på Dannero där Anna Maria Öberg attackerade Thomas Andermyr.

Jag har aldrig i mina krönikor skrivit vad jag tycker om Öberg, dock via sociala medier. Hon har kommit med uttalanden man minst sagt tyckt olika om och så fort hon fått en tv-kamera i huvudet har hon levererat – på det lite mindre bra planet.
Andermyr gör rätt som går vidare i ärendet och polisanmäler. Sånt här ska inte få sopas under mattan hur som helst och tillträdesförbudet anser jag helt rätt.

Anna Maria Öberg är en känslomänniska, så mycket förstår jag. Och när väl media ville få en kommentar från henne borde hon åtminstone ha försökt få ur sig en ursäkt.

Vad som framförallt är tråkigt är att Gunnar Melander dras in i sörjan här och var, totalt felaktigt. Och visst är det otroligt tråkigt att vi nu vid fredag kvällens lopp blir utan Månprinsen A.M.. En häst man ständigt älskar att se på banan.
—–
Ett av loppen under lördagen är Stig H Johanssons akademi. Det är även Stig H Johansson-dagen där hans trotjänare, Victory Tilly, kommer dyka upp.
En som även tar sig till Solvalla är tv-kändisen Vinnie.

Vad gäller ‘selfie-matchen’ mellan Victory Tilly och Vinnie tror jag dessvärre att det så här på förhand är fördel tv-kändisen.
—–
Spännande med Mosaique Face i VM-loppet.
Förresten ska ni veta det, att den där hårdhudade och psykstarke ‘Musse’ på tävlingsbanan är vid sidan av en av de lugnaste jag stött på.
—–
Nu är det roliga slut. På onsdag är det dags för V86 Xpress igen.
Vad man däremot märkt av är att publikantalet under sommaren när banan står som ensam arrangör varit liknande som när det är Xpress-omgångarna.

Men visst ska Sveriges nationalbana ha en egen tävlingskväll i veckan och inte bara en fredag lunch.
—–
Björn Goop står i en klass för sig allt som oftast.
Jag tror å andra sidan, liksom många övriga, att hans Mister J.P. kommer få jobba hårt för segern på söndag. I min bok är hästen given förstahäst ändå, fast Pythagoras Faceär en häst som sett fantastisk ut på sistone och Readly Express lär knappast smyga.
I Oaks håller jag på Tunika.
—–
V75-1
Mycket tråkigt att Delicious inte är med. Hon hade varit en behållning rent sportsligt, men visst satte det (bokstavligt) talat fart på loppet utan henne spelmässigt sätt.

4 Youana är en fantastisk häst som jag tror mycket på. 3 Eketorpets Tess har dock toppchans att nå spets och väl där kan hon bli för svår att slå. Rygg ledaren hela vägen sitter 1 Donna di Quattro och jag hoppas hon får chansen sista biten.

V75-2
En mycket öppen historia där jag streckar på en del.
2 Space Photo planerar leda loppet runt om, men visst finns där liten chans för 1 Robic Lane som sett kanon ut på slutet. 11 Serious Try såg vi senast i derbyt och möter helt annat gäng nu. 8 Make It Quick tål att gå den hårda vägen och tror han kan bli farlig här trots spåret. 6 M.T. Joinville är där intressanta ändringar på, 4 Ochongo Face låter Erik Lindegren kaxigt uppåt på och en som blir totalt bortglömd är 12 Antti Sisu!

V75-3
Knappast någon het historia den här Gulddivisionen. Nog hade man hoppats på mer.
3 Knows Nothing bra senast på Jägersro och här har kan perfekt utgångsläge. Finns viss risk att han ”fiser hem” loppet. Dock tror jag mycket på 9 Global Money den här gången som är den ende i min bok som kan fälla Knows Nothing.

V75-4
I Stig H Johanssons akademi tror jag 5 Mescal blir svårslagen. Låser loppet med en jag bara måste ha med, 14 Joy Ribb. Två senaste starterna har givit mersmak och med minsta möjliga klaff tror jag hon kan slå till.

V75-5
1 Balero Mearas var läcker senast. 11 Regent Zet lär knappast ge sig i sista taget och en som alltid avslutar sylvasst är 12 Eagle Shot.
2 Emil Tuffing levererar mer och mer och senast var han mer än mycket väl godkänd. Intressant utgångsläge. 8 Only One Winner tråkigt läge men given på min gardering och så som 10 Dennis Castella sett ut på slutet är det självklart streck.

Danne Edel chansas bort.

V75-6
Kul Silverdivision där 10 Venkatesh troligen blir överlägsen om han bara sköter sig. 2 Shadow Woodland kommer försöka göra det svårt för den vackre fuxen i ledarpositionen. 6 Coldtown trivs hemma på Solvalla och gjorde det bra senast. Två roliga skrällar i loppet är 7 Mind Your Face samt hårdingen 12 Montdore.

V75-7
Reijo Liljendahls segermaskin, 2 Nadal Broline, fick trots tapper resa se sig förlorad senast. Här fick han ett optimalt utgångsläge och han bör bli väldigt svårslagen om bara också hälsan är med honom. Vid eventuell seger (eller topp 4-placering) går han även över miljonen insprunget.

Systemet:
V75-1: 3, 4, 1
V75-2: 2, 1, 11, 8, 6, 4, 12
V75-3: 9, 3
V75-4: 5, 14
V75-5: 1, 11, 12, 2, 8, 10
V75-6: 10, 2, 6, 12, 7
V75-7: 2 Nadal Broline
Martin Engström. – http://engstromstankar.com