Inför V75-krönikan

Efter en sportslig höjdare på Solvalla har vi denna lördag istället en spelmässig höjdare att se fram emot. V75 far mot grannlandet Norge och Bjerke travbana och med oss har vi jackpotten som kryddar det hela lite extra.

Ja, dags att skicka cirkusen över till Norge. Lite andra förutsättningar, helt andra hästar och kuskar att plugga på. Plötsligt känns V75 inte lika ”vardag” längre.
En av fördelarna och det roliga med att det avgörs utanför vår gräns.
—–
Förra helgen avgjordes V75-finaler på Solvalla och hela eftermiddagen var en enda högklassig fest där sporten bjöd på fantastiska stunder.

I min inför-krönika riktade jag mig en del mot just Solvalla, den så kallade nationalbanan, där jag pekade på att jag vill ha travtävlingar där under fredag kvällar. Det är på Solvalla helgen ska starta.
Nu ryter även travprofiler och pekar lite på samma sak.

Något jag skrivit tidigare om dessutom är att just Solvalla verkligen inte känns som en nationalbana längre. ‘Valla’ är en i mängden och även fast jag är uppvuxen på Jägersro och håller den som min banan i ”hjärtat” så är det för mig givet att Solvalla ska stå ut lite från mängden.
Det ska vara en ära att få starta sin häst på Solvalla, det ska kännas lite extra. Som det är idag är ‘Valla’ bara en av alla andra och under nästa år får banan mindre tävlingsdagar än i år.

Så, återigen; Solvalla borde ta över fredag kvällarna och även fortsätta vara en del av onsdagstävlingarna. Nationalbanan ska vara framträdande.
—–
Det är nästan så jag får en liten obehaglig klump inombords när jag får läsa hur besvikna aktiva är på Solvalla. Stora namn som Stefan Melander, Roger Walmann och Stig H Johansson.
Men å andra sidan, allt annat inom travsporten har fått stå vid sidan om i flera år nu. Det är spelet som gäller enligt de som bestämmer. Låt sporten och dess utveckling sakteliga sänkas ner i botten.

”Vi kallar oss inte för nationalarena nuförtiden och anledningen till det är att vi inte anser oss vara en sådan. Nationalarena måste vara mer än bara en titel, den ska vara något som hela landet är stolt över och värnar om.”
Detta är vad Markus Myron, sportchef Solvalla, sa till Trav 365.

Och vips så var obehagliga klumpen inombords där igen.
—–
Att få njuta av travsport på hög nivå är ovant i Sverige så här års, men efter lördagens tävlingar på Solvalla bjöd Calvin Borel och Dernier Viking på årets värsta lopp när de tampades mot varandra på Åby under onsdag kvällen.
Vilka monster som gjorde upp. Till sist tröttnade Calvin Borel och istället var det en kraftprestation av järnstoet, Dernier Viking. Denna nioåriga dam som minsann bestämt sig för att bli en stjärna innan tävlingskarriären tar slut.
—–
Nästa onsdag är det Solvalla/Bergsåker som håller i V86-omgången.
På Solvalla startar stjärnan Delicious (orättvist att hon inte startar 60 meter bakom resten) igen.

På Bergsåker blev anmälningarna något dystra. Propositionen ‘lägst 500 000 kronor’, alltså loppet med dom ”bästa hästarna” (sett till intjänade pengar) lockade bara fem ekipage och lades utanför V86-kupongen. Nio hästar anmäldes dit, varav två blev icke godkända och två ekipage hade prio på annat lopp där de kom med.
Å andra sidan är det viloperioder nu för de flesta profilhästarna, så jag ska inte klaga över antalet få anmälda – och då kan man istället fråga sig hur en sådan proposition kan finnas så här års.
—–
Har dessvärre ej haft tid att skriva jättemycket om lopp för lopp riktigt till den här V75-omgången, men här;

V75-1
Snabblopp inleder som för mig känns ganska vidöppet. Förstastrecket blir 6 Highspeed Call -hans två värsta motståndare lär bli 4 Order By Keeper och 5 Punk.
Trots trista läget ska man inte räkna bort 12 Tripolini V.P. 9 Star Advisor Joli lär knappast komma till spets därifrån, men given på garderingen.

V75-2
Danska derbytvåan, 10 Wizard Simoni, får Björn Goop upp för första gången och redan där är hästen förstahäst. 1 Bula Bula Am har stor chans att leda loppet runt om,12 Pantarei Ans en av de starkaste i fältet och loppets stora skräll är 6 The Last Ticket.

V75-3
Rolig Gulddivision över 1609 meter. 4 Tycoon Conway Hall, denne danska stjärna, lär göra upp om det. 3 Underpaid Hanover grym nästsenast och lär utmana tidigt. 9 Magiccarpetride perfekt smygläge och en häst med hög kapacitet. 5 Art On Linestormtrivs med Johnny Takter.
Är svag för grannlandet Danmark och här selas en unghäststjärna därifrån ut, 8 Tano Bork . Uselt utgångsläge, men är det något Tano Bork har så är det en ruggig spurt. Wilhelm Pal med 1 Royal Blessed blir sista strecket.

V75-4
2 Kax The Flax har perfekt spår, sparar speeden till sist och vinner lätt nu.

V75-5
Omgångens näst vidöppna lopp. Imponerad av 8 Carlos Greenwood som knappast räds startspåret här. Lär få jobba hårt för att hinna ikapp 3 Global Republic och lika given är 2 Protector som lär bli svårbesegrad om hästen är som på Jägers senast. 12 Jairo är en mycket bra häst hos Joakim Lövgren, 1 Cinnamon Price är loppets måstestreck i övrigt. Jag är inne på att singla hästen på ett mindre system.
Streckar även 5 Super Bull.

V75-6
5 Buzz Mearas en hårding som duellerar mot 4 Daley Lovin – men glöm ej 3 Explosive de Vie bakom som smyger med fint hela vägen.

V75-7
I sista avdelningen singlar jag 4 Tango Vang, som här tar första segern för året. Svarat för fina insatser utan fått vinna. Här tycker jag förutsättningarna är perfekta och den här gången får hästen utdelning på sin vassa avslutning.

V75-1: 6, 4, 5, 9, 2, 12, 3
V75-2: 10, 1, 12, 6
V75-3: 4, 3, 9, 5, 8, 1
V75-4: 2 Kax The Flax
V75-5: 8, 3, 2, 12, 1, 5
V75-6: 5, 4, 3
V75-7: 4 Tango Vang
Nästa vecka är det Jägersro!
Martin Engström. – http://engstromstankar.com/