V75 Jägersro 23 mars

Även fast det inte känns i luften så syns det i startlistorna att våren är i antågande! Den här lördagen gör Sveriges bästa (?) häst Sebastian K. högintressant årsdebut i den första Olympiatravsuttagningen. Jag spikar “Sebbe” utan att vara det minsta orolig.

V75-1 Jag inleder med spik på Danmarks bästa häst 5 Pingus Vang. Danmarks bästa häst, vad yrar han om undrar ni säkert. Men faktum är att jag läste en intervju med Flemming Jensen där han säger att Pingus Vang faktiskt är det. Och detta trots att “isemannen” har en sådan kanonhäst som O’Grady i sitt stall. Stora ord från dansken tycker jag och med tanke på vilka hästar han haft i stallet de senaste åren vet han verkligen vad han snackar om. Idag ser det upplagt ut för tidig ledning och sedan får konkurrenterna bara se ryggtavlan på Flemming och Pingus. Ett mycket svårslaget ekipage som jag ser det.

V75-2 Streckar fem hästar här och det hoppas och tror jag skall räcka för att överleva loppet. 9 Conrads Voldemort är en häst jag gillar skarpt. Han var inte till sin fördel i den senaste starten men det skyller man på en för honom opassande bana. Är han lika bra som vid segrarna han tog innan dess räknas han tidigt i dagens lopp. 8 Saladino trivs över lång distans och han kommer att dyka upp på målfotot om han inte fastnar invändigt. 12 Footloose Neo svarade för en stark upphämtning efter tidig galopp inom V75 på Kalmartravet. Även det här är en häst som inte räds den långa distansen och lyckas Catrin Fajersson lotsa runt hästen i rätt gångart är han med i segerstriden. 6 Cinzano Akema är loppets trolige ledare och från den positionen måste Claes Svenssons häst ses med vinstchans. 1 Iliano Toll får kraftig kuskförstärkning den här gången i form av Björn Goop och hästen har “läget”, intressant!

V75-3 Omgångens säkraste singelstreck kommer ut i dagens Olympiatravsuttagning, 6 Sebastian K. Jag skulle vilja påstå att det här är Sveriges bästa häst vilket jag tror att han kommer bevisa i de större loppen senare i år. Åke Svanstedt har använt ord angående “Sebbe” som “den bästa häst jag haft i träning någonsin” och det säger en del…Vinterträningen har gått klanderfritt efter vad jag kunnat läsa mig till och även om det säkert fattas en del tills dess att formen är på topp avfärdar han det här gänget ganska så enkelt oavsett löpningsförlopp.

V75-4 Fyra hästar streckar jag i det här lärlingsloppet. 4 Punk visade fin fart mellan galopperna i årsdebuten. Det här är en bra häst för klassen som förmodligen tar hand om ledningen vid felfri avgång. Väl i spets borde han bli svårpasserad men han går inte att lita på fullt ut. 11 Remember Laser hade varit given tipsetta från ett bättre utgångsläge. Nu är hon beroende av att konkurrenterna sätter upp ett alltför högt tempo för att hon ska komma in i matchen. Det är i och för sig inte omöjligt att det blir så med “gasglada” lärlingar i vagnarna. 1 Frans G. var det mycket “surr” om inför starten på Momarken i lördags. Gjorde en slät figur då men han känns ändå given på systemet med tanke på att Lars I Nilsson ändå väljer att starta så tätt. Får en behaglig resa på innerspåret och kan definitivt utmana om luckan uppenbarar sig. 6 National Kronos är fartfylld och duger bra i klassen de dagar han fungerar. Han får sista markeringen.

V75-5 Dagens svåraste lopp och jag tar med tolv av de femton startande hästarna. Lyfter fram två drag som man även kan spela några “guldtior” på. 2 G.K.Alias Ujippa galopperade bort en trolig V75 seger i mitten på december. Kapaciteten finns där och finns även formen är Catrin Fajerssons styrning inte ofarlig i det här vidöppna stoloppet. 14 Peter’s Lucky Day har det strulat för i princip varje gång de senaste månaderna. Då har hon varit ordentligt påpassad på “liret”. Nu ser hon ut att bli helt bortglömd och det passar perfekt. Stämmer det under vägen är hon inte sämre än någon annan i loppet och hon kan överraska till ett glatt odds!

V75-6 Ganska öppet lopp om inte 12 By Air är för bra. Åke Svanstedts springare vann knappt i årsdebuten och lär vara ännu bättre med det loppet i kroppen. Utgångsläget är iskallt men hästen visade prov på bra kapacitet under fjolåret och kan trampa runt allt utan strul på vägen. Helt klart en tänkbar spik för de mindre systemen men jag garderar. 11 Freeman T.Porter vann enkelt senast och är nära toppform. Det här är en häst med alldeles för lite pengar på kontot och står således ganska billigt inne i dagens lopp. Han är förste utmanare till By Air. 10 Echauffour låter Flemming Jensen nöjd med och han räknas trots att han inte är riktigt lika bra kapacitetsmässigt som ovannämnda duo. 1 Mosaique Face kommer “Ludde” göra allt för att försvara ledningen med. Han lär köra så länge lampan lyser och det är inte omöjligt att han håller undan. 8 Prada Secret har ett bra läge för att få en smygare längs sargen. Löser det sig kan han skrälla då han visat sig duga bra inom V75 den här vintern. 5 Kipling Face har tjänat snabba pengar i och med två raka V75 segrar. Mycket tuffare nu men en häst som bara vinner och vinner kan inte nonchaleras!

V75-7 Åtta hästar får plats på mitt system i den avslutande avdelningen. Tipset till 4 Bolt som är i toppslag! Tommy Hannés häst var fullt godkänd som trea senast och vann enkelt innan dess. Utgångsläget är bra och jag tror att det här är fältets bästa häst, hela vägen Tommy! 7 Starbec’s Macklo har visat att han duger i den här konkurrensen och att han tävlar på hemmaplan idag är ett stort plus enligt stall Lugauer. Han är given i striden om inte startspåret ställer till det så han blir hängandes i spåren. 3 Åge Hornline ser fin ut och tar med största sannolikhet hand om taktpinnen här. Från ledningen har han god chans men kan vinna även från andra positioner. 11 Icebear vann V75 lopp i januari och har varit bra även efter det. Räknas trots läget. 10 Broslätts Rapide har avslutat bra två gånger i rad och blir allt bättre. Hans spurt biter bra här om det blir lite “överpace” på loppet. 1 Mr Simpson får en passande smygare på “innern” och kan skrälla med klaff. 2 Penalty Fare är inte så tokig i grund och botten. Inte alls ofarlig från ett fint utgångsläge. 6 Elite Aggerup är vindsnabb men behöver rygglopp för att komma till sin rätt. Lyckas Timo Nyman servera hästen ett sådant dyker ekipaget upp långt framme.

Det var mina tankar och funderingar angående lördagens V75 omgång på Jägersro. Hoppas detta kan vara till hjälp för dig i streckandet och jakten på miljonerna. Nedan följer mitt systemförslag som spelas i andelsform på min arbetsplats ICA Kvantum i Östersund. Klicka på länken för att komma till vår hemsida http://kvantumostersund.se/spelhornan.php?id=5

V75 – 11 520 rader Res
Avd. 1 5 Pingus Vang 7,9
Avd. 2 1,6,8,9,12 11,10
Avd. 3 6 Sebastian K. 3,4
Avd. 4 1,4,6,11 2,3
Avd. 5 1,2,3,4,6,7,8,9,11,12,14,15 10,5
Avd. 6 1,5,8,10,11,12 7,4
Avd. 7 1,2,3,4,6,7,10,11 5,9