Finalomgången på Solvalla bjöd upp till vad som förväntades. Toppsport och återigen fick vi se en utomordentlig stjärna i Guldklassen.
Jag skrev under gårdagen att Jägersro hade en hel del vinstchanser i omgången. I efterhand kunde vi konstatera att där endast blev en seger. Och det skedde i inledningen.
I stoeliten, V75-1, släppte Björn Goop och Donna di Quattro ingen förbi sig. Hästen tog enkelt hand om ledningspositionen och gick så hela vägen in i mål.
Den moraliska segraren i loppet blev självfallet Windy Ways (Erik Adielsson), som tränare Daniel Redén lite härligt kaxigt utropade som vinnare i veckan. Visst hade han fog för sitt snack och Windy Ways gjorde ett kanonlopp!
I Silverdivisionens final kunde Veijo Heiskanen få överta spetspositionen med sinFredericus från Georgie Mae (Johnny Takter). Väl därifrån höll Heiskanen loppet i sitt grepp hårt, trots att Adielsson bakom främsta motbudet, Scellino Luis, försökte överrumpla och ta sig förbi med varvet kvar.
Det var ett gott försök från Erik Adielsson som var lite vinna eller förlora. I det här fallet blev det förlust, men uppfriskande med rejäl tävling! Och visst såg Fredericus fin ut. Och jag beundrar Erik Adielsson både för hans kommunikation med spelare/intressenter vid sidan av banan samt att ge sina hästar en rejäl chans!
I Gulddivisionen fick jag dessvärre se en väldig tam och trött Alfas da Vinci (Joakim Lövgren) som till sist sjönk i position och hade en urdålig dag på jobbet.
Vinnaren blev till sist en för dagen omutlig och oslagbar On Track Piraten (Johnny Takter). Man kan ju skriva en del om löpningsförlopp och så vidare, men det här är ett typiskt race där det endast räcker att skriva:
Bästa hästen vann och han gjorde det enkelt. Det här är onekligen en storstjärna som för tillfället är Sveriges och en av världens bästa travhästar.
Jag trodde en hel del på Marta Chip (Peter Ingves) i Diamantstoet men mitt hopp låg på skrällen. Med tanke på antalet streck jag valde att lägga i omgångens tre första lopp, blev det att Diamantstoet streckades på.
Min fjärdehäst i rankingen, Noomi Skift (Hans Owe Sundberg), var till sist den starkaste i fältet som stor del av vägen smög bakom Marta Chip och Lovely Sky (Heiskanen).
I V75-5 höll Adielsson innerspåret med Bravo Navaronne med minsta möjliga marginal och kunde väl efter hålla hela vägen in i mål före en vilt spurtande Wollafur (Örjan Kihlström).
Mitt hopp i loppet, Enjoy Chocolate (Christoffer Eriksson), gick i tredje invändigt och försökte ta sig ut i spåren mot sista sväng men misslyckades och gick i mål med alla krafter sparade…
Om där var någon tränare jag inte alls trodde på i omgången så var det Halmstad-kungen, Peter Untersteiner.
Men i V75-6 vann han til trots med Protector.
Omgången avslutades sedan med Erik Lindegren och Ochongo Face som svarade för en stark insats i sista loppet för stall Lindegren.
Nu väntar Frankrike och Fabrice Souloy för hästen, vars kapacitet och framtid minst sagt ser spännande ut…
Till sist:
- I och med segern idag har Donnan nu sprungit in över tre miljoner kronor.
- Johnny Takters körning med Georgie Mae kostade honom dyrt. Han är nu avstängd när Jägersro arrangerar V75 om två veckor.
- Tämligen svag Gulddivision, men jag antar att jag verkligen måste ta Spring Erom med rejäl respekt numera. Pågen har uppenbarligen vaknat igen…
- Ber om ursäkt ifall jag vid någon av raderna varit ute och cyklat. Premiär med Malmö FF under eftermiddagen…
- 4 027 besökare på Solvalla idag får vi se som en stark siffra numera.
Martin Engström – http://engstromstankar.com/