V75 på Halmstad kan ge bra utdelning..

V75 på Halmstad kan ge bra utdelning på sju rätt och jag har två roliga spikar..

Det blev en överraskningarnas lördag på Eskilstuna för såväl spelarkollektivet som för hästägare och kuskar. För när satte Björn Goop dit två 20-oddsare på V75 senast, för att inte tala om 34-oddsaren Manalpan med Åke Svanstedt vid spakarna?

Trots att favoriterna Fascination och Friction vann sina lopp, trots att stjärnkuskar som Björn Goop (3 segrar inom V75), Johnny Takter, Örjan Kihlström och Åke Svanstedt vann inom V75 så blev utdelningen ändå närmare två och en halv miljon för sju rätt. Hur är detta möjligt?

Jo, vi stirrade oss blinda på att förhandsfavoriterna haussats upp så till den milda grad att inga andra hästar i princip kunde vinna. Vad vi missade var att det var relativt orutinerade djur det handlade om i finalerna, att lopp med en miljon i förstapris blir annorlunda körda, alla vill vinna och favoriterna får inte styra och ställa i ledningen som dom brukar. ”Släpper du ledningen till mig så släpper jag till dig” existerade inte heller den här dagen och det var sammanfattningsvis ett antal huvudlösa kuskinsatser vi fick se i lördags. Det tydligaste exemplet var ändå uppstressade Disco A.E,s överfall på favoriten Panne De Moteur och vad tränare Hultman tyckte om detta efter loppet gick väl ingen förbi. Att Örjan Kihlström inte släppte ledningen med Panne De Moteur och lät Disco A. E. springa in i väggen är det ingen som förstår så här i efterhand.

Denna vecka flyttar V75-cirkusen till Halmstad och man har, november och höstrusk till trots, lyckats få till några riktigt bra lopp, inte minst i guld och avslutande stoeliten. Det ser heller inte helt lättlöst ut och den som hittar vägen till sju rätt ser ut att kunna fylla på plånboken med en skaplig julklappspeng.

V75 Halmstad 10 november

V75-1:  Det här är ett sprinterlopp där vem som helst kan vinna och jag tar med mer än hälften av startfältet utan att för den skulle vara säker på att ha fått med vinnaren. Dragon Tooma är en startsnabb sprinter och trots en enda årsseger så får körande Jennifer Tillman tipset. Hästen är startsnabb, har full form och innerspår, bästa tänkbara förutsättningar alltså. Balticas Yahoo lär bli favorit och skall med på kupongen liksomOctober KronosBurning Line GralCredit Fayline och Bonnies Maggie. Jag tar också med Oleandersom galopperade senast och som får tränaren Marcus Savin i jollen igen.

Spetsbudet: 1 Dragon Tooma

Min vinnare: 1 Dragon Tooma

V75-2:  Det här loppet låser jag på tre hästar. Stefan Persson kan spetsa från springspår med Just Magic och då är loppet förmodligen över. Åke Svanstedt överlåter styrningen avPere Palema till Johnny Takter som kan ta tredje raka från bra spår. Slutligen så fastnade jag för Picassosom har kapacitet att vinna ett sådant här lopp från bra smygläge med skicklige Christoffer Eriksson i vagnen.

Spetsbudet: 7 Just Magic

Min vinnare: Just Magic

V75-3:  En ovanligt öppen gulddivision med hästar som vi inte sett på att tag. Elitloppshästen Prince Tagg ser spännande ut i detta sammanhang från innerspår mot överkomligt motstånd. Problemet är bara att hästen är minst sagt humörbetonad och inte alls att lita på. Rutger Raket vann två sprinterlopp i rad på låga 11-tider för ett tag sedan och om formen är någorlunda intakt så kan körande Jorma Kontio absolut få dra sitt ”ja, bra loppet, micket fin hästen ja” i vinnarcirkeln. Livi BarcelonaNeo Holmsminde ochTimetosaygoodbyefår också plats på kupongen.

Spetsbudet: 1 Prince Tagg

Min vinnare: 3 Rutger Raket

V75-4:  Ett stayerlopp och jag försöker klara mig på fem kusar som är starka och har form. Förstastrecket hamnar på Kari Lähdekorpis Prey Frontline som kommer med tre raka i bagaget. Björn Goop kör till direkt och spetsar förmodligen från sitt springspår. Fleming Jensens styrning Omaha har styrkan att sätta upp tempot utanpå ledaren och därefter avgöra. Hemmahästen Sem Jafet går inte att räkna bort i sådan här sammanhang och jag tar även med Kung Fu Face och King Creole E.P.som båda har full form och står distansen.

Spetsbudet: 6 Prey Frontline

Min vinnare: 6 Prey Frontline

V75-5:  Ett treåringslopp för orutinerade ston ser vanskligt ut på förhand och det är det också. Jag tar dock en rövare och spikar Jörgen Westholms Gyllenberg (den såg ni inte komma:-). Jag grundar detta på förhoppningen att Jörgen skall spetsa från springspår. I övrigt finns många märrar som kan vinna loppet, t ex. innerspårets Sahara Fairytale som också är ute efter ledningen och Johnny Takters styrning Petit Parisienne. Hitta en spik i loppet eller måla på ordentligt är mitt råd.

Spetsbudet: 7 Gyllenberg

Min vinnare: 7 Gyllenberg

V75-6:  Flemming Jensens Vinnalt Herkule har de senaste fyra starter lottats till spår 11, 11, 10, 11 och Fleming måste vara mer än nöjd med spår 3 här. Jag spikar utan att tveka speciellt länge. Därbakom känns Frode Hamres jänkare Broadway Legsspännande med Torbjörn Jansson i jollen och detsamma gäller Gigant Sluggersom får startspecialisten Thomas Uhrberg i jollen för första gången. Men jag litar på Fleming..

Spetsbudet: 4 Broadway Legs

Min vinnare: 3 Vinnalt Herkule

V75-7:  Stoeliten avslutar omgången och True Advantage från innerspår känns spontant som det naturliga vinnartipset. Jag spikar också märren på den lilla kupongen. Motbud saknas dock inte, Magnus Jacobssons Global Kitten är en märr som jag gillar skarpt och hästen räknas i alla sammanhang. Jag tar också med Mathilde Tröjborg ochPremance Simonipå stora kupongen.

Spetsbudet: 1 True Advantage

Min vinnare: True Advantage

Lilla kupongen

V75-1: 1-2-3-4-5-8-9

V75-2: 3-7

V75-3: 1-3-5-7-10

V75-4: 2-6-9-10-12

V75-5: 7 Gyllenberg

V75-6: 3 Vinnalt Herkule

V75-7: 1 True Advantage

350 rader / 175 kronor

Kompiskupongen

V75-1: 1-2-3-4-5-8-9

V75-2: 3, 7, 9

V75-3: 1-3-5-7-10

V75-4: 2-6-9-10-12

V75-5: 7 Gyllenberg

V75-6: 3 Vinnalt Herkule

V75-7: 1-6-9-10

2100 rader / 1050 kronor

VM-tips 192 rader

V75-1: 1-2-3-4-5-8

V75-2: 3, 7

V75-3: 3-7

V75-4: 2-6-9-10

V75-5: 7 Gyllenberg

V75-6: 3 Vinnalt Herkule

V75-7: 1-9

DD-tips

3 – 1,9

2 rader x 100 kr