Annandag Jul betyder traditionsenligt V75-finaler på Solvalla, och så även i år. Om vi har gnällt på de senaste omgångarnas kvalitet på loppen, så har vi verkligen inget att gnälla på idag då det är toppklass rakt igenom! Som vanligt när det är finaler är loppen också jämna och öppna, och det kan med lite tur bli bra betalt idag. Jag löser omgången på följande sätt:
V75-1, Baroness Karsks lopp, Stoeliten, 1640a:
5 Canaka BF stod för en riktigt bra insats senast då hon trots dödens hela vägen klev ifrån över upploppet till en enkel seger. formen är bra och likaså läget. Hon öppnar snabbt och får en bra position här. Hästen att slå, men det finns några vassa utmanare så jag garderar. 3 Premance Simoni fick en fin resa senast och avslutade sista 500 på ett mycket bra sätt. Är i bra form och ska räknas mycket tidigt här. 10 True Advantage avslutade vasst senast och hann fram till en knapp seger. Hon är tuff och tål en rejäl repa sista 7-800. Kan hinna fram till seger. 9 Beatasine fick en fin resa senast men var riktigt blek till slut. Kan bättre än så och är inte helt avsågad från detta läget.
Rank: 5, 3, 10, 9, 1, 4, 6, 2, 7, 8
V75-2, Klass 2, final, 2140a:
5 Corleone Boko var kanonfin senast då han gick undan enkelt från ledning. Har ett fint läge igen och lär köras offensivt igen. Får knappast överta ledningen nu, men jag tror han sänker länge ledande 6 Julio De Luxe från dödens. Jag spikar!
Rank: 5, 6, 7, 10, 1, 11, 3, 9, 12, 4, 2, 8
V75-3, Gulddivisionen, final, 2140a:
2 Maharajah var tillbaka i det slag vi vill se honom senast och han såg fantastiskt fin ut. Här har han näst intill en straffspark och jag har svårt att se honom förlora detta. Spik!
Rank: 2, 1, 8, 3, 6, 4, 5, 7
V75-4, Vinterfavoriten, 2140a:
4 Orion Tilly körde upp huvudet i vingen kort innan start senast och galopperade bort sig. Riktigt bra som tvåa gången innan och är i bra form. Han är snabb ut och kommer han till spets har han en toppchans. Jag garderar dock då det trots allt handlar om tvååringar som inte är helt polerade ännu. 1 Soonerorlater galopperade i första kurvan senast, men gick bra efter galoppen och visade fortsatt form. Hon är inte så vass ut, men med fritt spelrum i tid är hon definitivt med på målfotot här. 3 Gabriella Sisu fick en fin resa senast, men mötte två hästar som var lite för bra. Formen är fin och hon kan avsluta bra. Med i segerstriden. 9 Kid Vicious har hittat formen och avslutade bra senast. Siktar på ett rygglopp igen och är inte helt borta. 10 How Amazing Tooma gick vad hon kunde senast och gjorde det bra. Kan avsluta riktigt vasst till slut och kan överraska. 8 Al Dente har Tommy Hanné höga tankar om. Hoppade bort sig senast men har gått bra innan det. Behöver lite tur från detta läget men ska inte räknas bort helt. 5 Global Reality vek ner sig från spets senast och var inget extra. Kan bättre än så och är snabb ut. Får en fin resa och är inte helt otänkbar.
Rank: 4, 1, 3, 9, 10, 8, 5, 12, 6, 11, 2, 7
V75-5, Klass 1, final, 2140a:
7 That’s My Pal fick en drömresa senast men blev ändå bortkörd då Goop väntade lite för länge med attacken. Avslutade ändå bra och visade fortsatt form. Lite bökigt läge här och kan hamna var som helst i fältet, men har en sylvass avslutning och jag tror han speedar ner alla över upploppet, bara Goop kör i tid denna gången. Jag chansspikar i ett annars vidöppet lopp.
Rank: 7, 6, 8, 3, 4, 1, 12, 11, 5, 10, 2, 9
V75-6, Bronsdivisionen, final, 2140a:
1 Huge Star galopperade med 600 kvar senast, men avslutade ruskigt vasst och visade fortsatt toppform. Har ett perfekt läge här och får en fin resa. Hittar han bara ut i tid tror jag han vinner detta, men det är tufft motstånd och jag garderar. 5 By Air var bra senast och har formen på topp. Kan hitta en bra position igen och är ett givet segerbud. 6 Claes Boko flög fram över upploppet senast och hann fram till en snygg seger. Toppform även där och han ska räknas tidigt igen. 11 Mellby Viking gjorde en bra insats senast och gav sig motvilligt. Får gå den tunga vägen igen, men har sådan klass att han ska ses med segerchans igen. 7 Mellby Amiral hoppade bort sig senast, men är i bra form och kan få en fin resa här. Kan avsluta riktigt bra och är inte helt borta.
Rank: 1, 5, 6, 11, 7, 3, 2, 10, 12, 4, 9
V75-7, Silverdivisionen, final, 2140a:
4 Playing Tua har en makalös formtopp och hon var riktigt fin senast igen. Har nu begåvats med ett bra läge och hon är ganska snabb ut. Får en fin resa och kan speeda ner alla till slut. 3 Sandrngham Hanover fick en fin resa senast och avslutade bra när luckan kom. Är i bra form och kan inte klaga på läget. Inte helt borta här. 1 Stelton fick en drömresa senast och avgjorde lekande lätt i snygg stil. Han är riktigt bra och kommer att utmana om titeln ”Bäst i Danmark” nästa år. Här har han ett lurigt läge då han inte är nån raket från start. Hittar han ut i tid har han en bra chans, men han kan lika gärna sitta fast på innerspår hela vägen. 2 Wiss Rambo var en besvikelse senast då han trots en fin resa inte kunde nånting. Har ett bra läge här då han är snabb ut, och från ledningen kan han bli väldigt intressant.
Rank: 4, 3, 1, 2, 5, 7, 9, 6, 12, 10, 8, 11
V75-systemet:
1) 5,3,10,9 (1-4)
2) 5 Corleone Boko (6-7)
3) 2 Maharajah (1-8)
4) 4,1,3,9,10,8,5 (12-6)
5) 7 That’s My Pal (6-8)
6) 1,5,6,11,7 (3-2)
7) 4,3,1,2 (5-7)
560 rader / 280 kronor
Lycka till!