V75 Sunbyholm, Eskilstuna 5 november

65 miljoner i 7-rättspotten, två dunderspikar och fem klart öppna lopp.
Allt är frid och fröjd inför V75-festen, undantaget en sak – hur kan man lägga Stoeliten utanför V75?!

Visst, jag är part i målet och jag har tagit upp det här förr. Ja, ibland känner jag mig som Leif GW Persson; du pekar på brister i organisationen men det är som att hälla vatten på en gås – ingenting händer …
Bra sport genererar bra spel i V75.
Järvsöfaks är ett strålande exempel på det. Trots sin överlägsenhet kom ”hans” lopp med i V75, han vann och ibland blev det miljonutdelning trots det.
Nu har räknenissarna kastat in Lördagsloppet i stället för Stoeliten, där flera duktiga ston är med, bland annat min Playing Tua.
Varför gör de så? Jo, spelet går före det sportsliga.
Hade de kört samma taktik i V75 på Järvsöfaks tid hade den fantomen aldrig blivit en av våra mest älskade tävlingshästar.
Stoeliten ska ha sin givna plats i V75, våra bästa ston ska exponeras för den stora tevepubliken!

Grattis, Sundbyholm!
Travhelgen på Sundbyholm i Eskilstuna är häftig, både sportligt som spelmässigt.
I V75 på söndag ska jag försöka vinna med Zoko Lane i finalen i Breeders´ Crown för 4-åriga hingstar/valacker. Daniel Redéns duo Tobin Kronos och In Vain Sund är svåra motståndare men inte omöjliga att besegra. Jag andas, som vi säger, försiktig optimism.

Två givna singelstreck
Merparten av den svenska spelarkåren kommer att singelstrecka RK King och Propulsion – precis som jag gör och det känns rätt.
Veijo Heiskanen hör till topp tre-skiktet i Sverige att träna tävlingshästar. Hans nyförvärv RK King är ett bevis på det.
Daniel Redén är också en skicklig tränare. Propulsion hade drygt 400.000 på kontot när han kom till Daniel. Nu är det en världsartist med drygt 5,4 miljoner.
I övrigt; Stall Rögle, som jag ansvarar för, har köpt 4-åriga stoet Quiz Töll och hon kommer att hävda sig bra i Rikstravet, så det kan vara en god idé att köpa några andelar.

RK King och Propulsion spikas i jakten på guldet
V75-1: 3 Royal Rain är visserligen bortvald av Peter Untersteiner som nu kör 10 Snabba Cash men jag gillar vad jag sett av Royal Rain så 5-åringen blir tipsetta. Snabba Cash kan ha problem i kurvorna, så jag blir inte förvånad om Peter provar med invändig sidostång. Jag streckar fyra hästar, där 12 Mr Hot Shot, som jag körde senast, har kanonform. Han kan vinna trots uselt utgångsläge.
V75-2: 3 Stronghold var jag V86-favorit med näst senast men han galoperade innan startbilen släppte fältet. Visade hyggliga takter sedan som sexa. Nu kan det bli spetsseger.   9 Mellby Drake kan få en tuff resa som favorit, 6 Mellby Caddy smyger med och 2 Tuffetto Jet känns som en skön rysare.
V75-3: 4 RK King blev jag imponerade av senast vid segern på Jägersro och bjuder 4-åringen på en liknande insats blir det en säker V75-seger.  Min 12 Replay Pellini debuterar på kort, är i fint slag men spår 12 över 1640 meter är helt fel läge.
V75-4: 5 Sambuco mötte jag senast på Åby, blev då trea och åt Sambuco var inte mycket att göra. Han vann på ett bra sätt. Jag streckar sju hästar men är ändå inte trygg.
V75-5: 4 Propulsion matchas mot en eventuell start i Prix d´Amerique och hur jag än vrider och vänder finns det ingen annan vinnare i detta fina Guld-lopp än just Propulsion. En given bank, alltså.
V75-6: 4 Hawk Cliff är stark och rejäl, han kan öppna vasst och läget bakom bilen kunde inte ha blivit bättre.  2 Shelby Glide är en svår motståndare, en 4-åring som tål grovjobb. 3 Pascha Tilly har misslyckats i V75 men Ulf Ohlsson upp nu. 6 Brothers In Am har strålande form, en rysare.
V75-7: 3 Djali Boko har sett riktigt fin ut i tre raka segrar och 6-åringen har mycket hög grundkapacitet. Spikas nu på lilla systemet. Fyra hästar streckas, där 4 Bullyoung kan bli bortglömd. Han rensar bra.

Thomas system
V75-1: 1, 3, 6, 7, 10, 12. Res: 11-9.
V75-2: 2, 3, 6, 9.  Res: 13-7.
V75-3: 4 RK King. Res: 1-6.
V75-4: 1, 2, 5, 8, 9, 14, 15. Res: 12-6.
V75-5: 4 Propulsion. Res: 9-3.
V75-6: 2, 3, 4, 6. Res: 10-11.
V75-7: 3, 4, 5, 11. Res: 6-2.
Systemet är på 2688 rader och kostar 1344 kronor. Om man också singelstreckar nummer 3 Djali Boko i avdelning 7 blir det systemet på 672 rader och det kostar då 336 kronor.

 

Thomas Uhrberg – http://www.thomasuhrberg.se/